دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ گرایلی

GPS چیست و چه کاربردی دارد؟

GPS چیست و چه کاربردی دارد؟

GPS مخفف عبارت Global Positioning System یه معنای سیستم موقعیت یاب جهانی است. GPS اولین سامانه موقعیت یاب متشکل از 24 ماهواره است که در 6 مدار به دور زمین می‌چرخد و توسط راکت‌های کوچکی در مسیر صحیح نگه داشته می‌شوند. این ماهواره ها مکان جغرافیایی خود را توسط سیگنال‌هایی به زمین ارسال می‌کنند و سپس دستگاه‌های GPS با بررسی این مکان‌ها توسط یک فرمول ریاضی می‌توانند مکان شما را با دقت بالایی محاسبه کنند. در گذشته این سیستم تنها کاربرد نظامی داشت اما امروزه یکی از پرکاربرد ترین سیستم‌ها خصوصا در صنعت حمل و نقل و مسیر یابی به شمار می‌رود. GPS در ابتدا توسط آمریکا طراحی و ساخته شد و پس از آن مدل‌های مشابهی توسط دیگر کشورها ساخته شد.

گلوناس یکی از مهترین جی‌پی‌اس‌هاست که ساخت کشور روسیه است. گلوناس ابتدا روسیه و در سال 2011 با 24 ماهواره کل زمین را پوشش داد.

GPS کاربردهای متنوع و بسیار زیادی دارد، از صنایع نظامی گرفته تا کنترل کودکان که در ذیل به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

حمل نقل :

Rayaneh-Com-GPS (2)

 

GPS به کمک یک سری فرمول ریاضی توانایی محاسبه سرعت و مسافت و ارتفاع شما از سطح دریا را دارد و همین امر صنعت حمل و نقل را متحول کرده است. صاحبان این صنعت به طور مثال می‌توانند از مکان و سرعت دقیق ماشین‌های خود مطلع شوند. شرکت گوگل به کمک همین تکنولوژی و نقشه‌های هوایی،‌ تعدادی دوربین و یک هوش مصنوعی دست به تولید اتومبیل‌های بدون راننده کرده است که طبق ادعاهای سازندگان این سیستم ها، اگر 50 درصد خودروها به این تکنولوژی مجهز شوند دیگر تصادف مرگباری اتفاق نخواهد افتاد. شاید در آینده نه چندان دور شاهد این ماجرا باشیم.

ورزش:

Rayaneh-com-GPS

 

GPS در ورزش یار و مربی بسیار دقیق شما خواهد شد. با یک برنامه دقیق ورزشی و یک دستگاه GPS یا موبایلی که به این سیستم مجهز است می‌توان تجربه‌ای نو و علمی در ورزش و تناسب اندام داشت.

علاوه بر این می‌توان از سیستم مسیر یابی هم در ورزشهایی مانند کوهنوردی و شکار بهره برد.

با GPS می‌توانید اطمینان داشته باشید که مقصد خود را گم نمی‌کنید.

کنترل کودکان:

Rayaneh-com-GPS (5)

 

با استفاده از یک دستگاه GPS یا موبایل و یک سری نرم افزار های خاص می‌توانید از مکان فرزند خود مطلع شوید. حتی کودک شما می‌تواند در هنگام خطر شما را از مکان خود مطلع کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها