چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ گرایلی

کد USSD و کاربردهای آن – بخش اول

کد USSD و کاربردهای آن – بخش اول

این روزها تقریبا کسی نیست که از تلفن همراه استفاده نکند و تلفن همراه تبدیل به یکی از نیازهای ضروری انسان‌ها شده است. همین امر سبب شده که تجارت در این راستا بسیار داغ و پرسود باشد و به همین دلیل روز به روز به امکانات آن اضافه می‌شود. اما در بسیاری از مواقع ما از این امکانات درست استفاده نمی‌کنیم در حالی که می‌توان کاری را که باید یک روز برای آن وقت گذاشت و را در عرض 30 ثانیه با موبایل انجام داد امکانی که این بار در باره آن می‌خواهیم صحبت کنیم کد USSD است. همه ما از این کد استفاده کرده ایم اما معمولا به صورت خیلی محدود.

کد USSD چیست؟

کد USSD همان کدی است که بین * و # قرار دارد مثل *141#.

تفاوت USSD و SMS در چیست؟

کارکرد این روش شبیه اس ام اس است اما دو تفاوت عمده در روش ارسال دارد، به این ترتیب که در SMS پیام اول ذخیره شده بعد ارسال می‌گردد اما USSD پیام را در همان لحظه ارسال می‌کند و جایی ذخیره نمی‌شود، این امر سبب بالا رفتن امنیت ارسال می‌شود. تفاوت دیگر این ارسال این است که SMS برای ارسال پیام از گوشی به یک گوشی دیگر است و باید شماره مقصد در آن قید شود اما USSD برای ارسال پیام بین گوشی و شبکه است. در مجموع USSD کدها از امنیت بسیار بالاتری نسبت به SMS برخوردار هستند و به همین علت امور مهم از این طریق انجام می‌گیرد.

کاربرد USSD
کاربرد کدهای USSD بسیار وسیع است اما اکثر آنها در گروه خدمات به مشتری قرار می‌گیرد چون همانطور که گفته شد با کد USSD شما با مرکز GSM ارتباط دارید یکی از مهمترین کاربردهای این کد سیستم بانکداری کشور است که شما می‌توانید با یک دستگاه تلفن همراه ( هوشمند یا معمولی ) و بدون نیاز به هیچگونه نرم افزاری از آن استفاده کنید. تقریبا همه بانک‌های مطرح از این روش برای خدمات بهتر به مشتریان خود استفاده می‌کنند. معمولا کارهایی مثل دریافت موجودی حساب، خرید شارژ،‌ پرداخت قبوض یا پرداخت کمک‌های خیرخواهانه را می‌توان با این کدها انجام داد.

برای استفاده از امکانات بانک‌های مختلف لازم است که کد شروع بانک را داشته باشید. با گرفتن کد شروع، منوی خدمات بانک برای شما نمایش داده خواهد شد. منویی که شامل یک عدد و شرح جلوی آن است که شما باید عدد خدماتی که می‌خواهید را بزنید و ارسال کنید. فراموش نکنید که همه خدمات منویی که می‌بیند در حالت عادی قابل اجرا نیست. برای برخی خدمات لازم است که در بانک مورد نظر حساب داشته و آن خدمت را اکتیو کرده باشید. برخی دیگر از کاربردهای این کد را می‌توان در سیستم اداری عنوان کرد.

تعدادی از خدمات پلیس 110 را می‌توان با کد *110# انجام داد. در اینجا یک سری از کدهای کاربردی را به شما معرفی می‌کنیم روش استفاده از همه کدها نیز یکسان است. بدین ترتیب که شما ابتدا کد را شماره گیری می‌کنید، سپس دکمه ثبت تماس را می‌زنید، درصورتی که کد صحیح باشد منو مربوطه برای شما باز می‌گردد. این منو ممکن است شامل چند زیر منو باشد که هرکدام با یک کد مشخص شده ( معمولا شماره 1 تا N ) است که برای رفتن به هر منو باید اول دکمه پاسخ یا Reply را بزنید و کد مربوطه را تایپ کنید.
شماره کد USSD بانک آینده #۷۴۵*
شماره کد USSD بانک انصار #۷۶۳*
شماره کد USSD بانک پارسیان (پککو) #۷۰۸*
شماره کد USSD بانک پاسارگاد (امپاد) #۷۲۰*
شماره کد USSD بانک حکمت #۷۶۵*
شماره کد USSD بانک رفاه کارگران #۷۲۹*
شماره کد USSD بانک سینا #۷۲۷*
شماره کد USSD بانک شهر #۷۸۷*
شماره کد USSD بانک صادرات #۷۱۹*
شماره کد USSD بانک صنعت و معدن #۷۱۱*
شماره کد USSD بانک کشاورزی #۷۳۰*
شماره کد USSD بانک گردشگری #۷۶۴*
شماره کد USSD بانک مسکن #۷۳۷* و #۷۱۴*
شماره کد USSD بانک ملت (به پرداخت) #۷۱۲*
شماره کد USSD بانک ملی #۷۱۷*
شماره کد USSD پست بانک #۷۴۷*
شماره کد USSD آپ (پرشین سوییچ) #۷۳۳*
شماره کد USSD جیرینگ #۱۲۳*
شماره کد USSD باجه ایرانسل #۱۰۰*
شماره کد USSD همراه ۲۴ پرداخت الکترونیک سامان #۷۲۴*
شماره کد USSD مبنا کارت آریا #۷۷۰*
شماره کد USSD پرداخت نوین آرین #۷۸۰*
شماره کد USSD فن آوا کارت #۷۶۷*
شماره کد USSD موسسه کوثر #۷۴۴*

USSD

کمک نقدی به برنامه جهانی‌ غذا از طریق کد #۳۶۵*۷۲۴*
خرید موبایلی بلیت سینما #۳۰۳۰*۷۲۰*
دریافت لیست خلافی خودرو از طریق کد #۱۱۰*
دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو از طریق کد #۱۱۰*
سامانه خدمات شهردای تهران روی تلفن همراه از طریق کد #۱۳۷*
خرید موبایلی طرح ترافیک روزانه بدون نیاز به اینترنت و یا اپلیکیشن از طریق کد #۱*۳*۱۳۷*
پرداخت موبایلی حق بیمه کارفرمایان با شماره گیری کد #۷۱۳*۷۲۴*
سیستم خدمات سیم کارت همراه اول *111#
سیستم خدمات سیم کارت ایرانسل *555#
توجه کنید که همانطور که گفته شد منو اصلی USSD ممکن است شامل زیر منو باشد، وقتی شماره زیر منو را می‌دانید نیاز نیست که قدم به قدم جلو بروید و می‌توانید بعد از کد اصلی یک ستاره بزنید و کد یا کدهای زیر منو را وارد کرده و در آخر کلید مربع و دکمه شماره گیری را بزنید.

به عنوان مثال کد USSD همراه اول *111# است و زیرمنویی مانند شکل زیر دارد:

hamrahe-aval

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها