شنبه ۷ تیر ۱۳۹۴ گرایلی

امکانات گوگل بخش اول: سیستم جست‌وجو

امکانات گوگل بخش اول: سیستم جست‌وجو

گوگل یکی از بزرگترین و موفق ترین کمپانی های دنیاست که امکانات فراوانی را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که البته اکثر این امکانات به صورت آنلاین است و این مزیت را دارد که برای استفاده از آن‌ها نیازمند به یک سیستم و مکان خاص نیستید و در هر جا و هر مکان و با هر وسیله ای می‌توانید وارد حساب کاربریتان شوید و از آنها بهره بگیرید. این در حالی است که اکثر ما ازگوگل فقط برای جستجو استفاده می‌کنیم و آن را به عنوان یک موتور جستجو می‌شناسیم و یا از سرویس جیمیل آن برای دریافت و ارسال ایمیل استفاده می‌کنیم. اما هر کدام از این سرویس‌های گوگل دارای امکانات بی نظیری هستند که احتمالا اکثر ما از آن استفاده نمی‌کنیم !

در این مقالات سعی داریم تا شما را با این امکانات آشنا کنیم. در حقیقت اگر بخواهیم واضح تر صحبت کنیم گوگل شامل ده‌ها بخش است که هر بخش به تنهایی دارای امکانات متعددی می‌باشد که هر کدام برای یاد گیری نیازمند یک کاتالوگ راهنماست. ما در رایانه دات کام این کاتالوگ را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

google services

سیستم جستجوی گوگل:

پر کاربرد ترین قسمت گوگل همین سیستم جستجو یا سرچ آن است که همیشه از آن استفاده کرده ایم. این سیستم به قدری هوشمند و عالی عمل می‌کند که در اکثر موارد بع 90 درصد چیزی که به دنبال آن هستیم می‌رسیم. در این سیستم تنها کافیست چیزی که می‌خواهید بیابید را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

 

rayaneh-search

 

اما با توجه به تعداد بسیار زیاد مطالب در فضای اینترنت گاهی پیش می آید یک سری صفحات که کاربردی برای شما ندارد در نتیجه جستجو دیده می‌شود ولی  با یک سری تنظیمات و دستورات خاص میتوانید سریعتر و بهتر به نتیجه برسید و این صفحات اضافی را از نتیجه جستجو حذف کنید.

 

rayaneh-search

 

برخی از کدهای دستوری جست‌‌و‌جوی گوگل، کاربرد و روش‌ استفاده آن‌ها:

 

 دستور: FileType عملکرد: جستجوی یک نوع فایل خاص

این دستور یکی از کاربردی ترین و پر استفاده ترین دستوراتی است که به واسطه آن می‌توانید یک جستجوی عالی داشته باشید. هنگامی که به دنبال یک مقاله یا فیلم یا موریک هستید و اسم یا موضوع آن را جستجو می‌کنید شاید سایت‌های بسیاری در نتیجه جست‌وجو دیده شود که آن عبارت را داراست اما فایلی که موردنظر شماست، موجود نباشد. این موضوع بیشتر در جستجوی مقالات کاربردی است. به عنوان مثال فرض کنید قصد یافتن یک مقاله با موضوع معماری نوین که با پاورپوینت ایجاد شده باشد، را دارید. اکنون اگر عبارت مقاله معماری نوین را جستجو کنید نتیجه جستجوی شما به صورت زیر خواهد شد:

نتایج جست‌وجو با کلمات مقاله معماری نوین

 

memari-novin-search

 

همانگونه که مشاهده کردید بسیاری از لینک‌ها توسط رباط‌ها ایجاد شده و پیدا کردن فایل پاورپونت در این جستجو، خود نیازمند جستجویی دیگر است.

اما حالا از دستور filetype به صورت زیر استفاده کنید:

نتایج جست‌و جو با کلمات معماری نوین filetype:PTTX

 

memarinovin-typesearch

همانگونه که مشاهده کردید نتایج جست‌وجو به گونه‌ای است که لینک‌ها همگی دارای یک فایل پاورپوینت است. برای اینکه این عمل را بدون نقص انجام دهید باید بدانید پسوند فایلی که می‌خواهید جستجو کنید، چیست.

 دستور: کلمه اول + کلمه دوم عملکرد: جستجوی دو کلمه در یک عبارت ( عملکرد + یا  and)

این نوع جست‌وجو زمانی کاربرد دارد که به دنبال یک عبارت هستید و احتمالا چندید ترکیب دارد،  به عنوان مثال قصد جست‌وجوی عبارت گوشی سامسونگ S6 با گارانتی مایکروتل هستید. اکنون می‌توانید به صورت زیر جستجو کنید:
سامسونگ S6 + گارانتی مایکروتل

 

samsung galaxy s6

 

 

البته با توجه به اینکه گوگل هوش بالایی دارد، اگر تنها به سرچ کلمات گوشی سامسونگ S6 با گارانتی مایکروتل اقدام کنید باز هم نتیجه جستجو مناسب خواهد بود. در نظر داشته باشید در جستجوی گوشی سامسونگ S6 با گارانتی مایکروتل، گوگل لینک‌هایی را نشان می‌دهد که کلمه سامسونگ یا S6 و یا گارانتی یا مایگروتل در آن باشد یعنی 4 کلمه. اما زمانی که از + استفاده می‌کنید گوگل به دنبال لینک‌هایی می‌گردد که هر دو کلمه سامسونگ S6 و گارانتی مایکروتل باهم در آن باشد.

 

 دستور: کلمه اول – کلمه دوم عملکرد: حذف یک عبارت در جستجو

این عملکرد دقیقا بر عکس +  است و زمانی کاربرد دارد که بخواهید یک کلمه را در جستجو حذف کنید. این گزینه در زبان فارسی نتیجه دقیقی ندارد.

 

 دستور: “عبارت” عملکرد: جستجوی یک عبارت

گاهی پیش می آید که می خواهید یک عبارت را عینا جستجو کنید اما آن عبارت تعدادی کلمه دارد که گوگل هر کلمه را به صورت جداگانه جستجو می‌کند اما اگر عبارت را درون دو کوتیشن قرار دهید دیگر فقط همان ترکیب عبارت را جستجو می‌کند.

 

 دستور: عمکرد OR (یا) عملکرد: جست‌وجوی دو عبارت همزمان

گوگل از منطق یا پشتیبانی میکند و می‌توانید از آن استفاده کنید مثلا تایپ کنید مقاله در مورد پزشکی چشم یا گوش در این صورت هر دو عبارت را  جستجو می‌کند.

 

 دستور: کلمه Site: نام سایت مورد نظر عملکرد: جستجوی یک عبارت در یک سایت خاص

وقتی بخواهید یک عبارت یا کلمه را در یک سایت خاص جستجو کنید این عمل کاربرد دارد البته بسیاری از سایت‌ها جستجو دارند، اما امکان دارد توسط ادمین سایت جستجو محدود شده باشد ولی گوگل کل سایت را جستجو می‌کند.
مثال:

monitor site: rayaneh.com

 

rayaneh-monitor

 

نمایشگر Site: rayaneh.com

 

rayaneh-namayeshgar

 

ترفندهای گوگل:

علاوه بر امکاناتی که ذکر شده، گوگل ترفندهای خاصی دارد که در برخی موارد کاربرد خواهد داشت:

1. ماشین حساب گوگل
اگر در گوگل یک عبارت ریاضی را سرچ کنید پاسخ آن را مانند یک ماشین حساب حرفه‌ای خواهید یافت.

 

rayaneh-1

 

2 . تبدیل مقیاسها 
می‌توانید برای تبدیل مقیاس‌ها از گوگل استفاده کنید به عنوان مثال تایپ کنید:
32 meters to foot

 

rayaneh2

 

3. ساعت یک منطقه خاص 
برای پیدا کردن ساعت یک مکان خاص در گوگل جستجو کنید:
نام مکان Time
مثال: tehran time

 

rayaneh

 

4. ترجمه سریع 
برای ترجمه فوری یک کلمه می‌توانید از این دستور استفاده کنید:
Translat کلمه in زبانی که می‌خواهید به آن ترجمه شود:
مثال:
translate communication in persian

 

rayaneh4

 

5. پیش‌بینی وضع هوا
برای پیش‌بینی وضع هوا در گوگل به این شکل اقدام کنید:
نام شهر forecast

 

rayaneh

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها