پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ رایانه

باورهای غلطی که هکرها دوست دارند شما داشته باشید

باورهای غلطی که هکرها دوست دارند شما داشته باشید

هک کردن یا نفوذ به سیستم می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به شما وارد کند که کمترین آن مصرف اینترنت و هزینه اضافی برای شماست. از آنجا که اکثر هکرها نوجوان هستند علاقه بیشتری به صدماتی از قبیل مصرف اینترنت شما، یا برداشتن عکس‌ و فایل‌های شخصی از روی سیستمتان و … را دارند. این‌ها ممکن است تا حدی باشد که صدمات وارد شده بر شما قابل جبران نباشد. عده‌ای از ما برای اینکه هک نشویم یک سری مسائل را رعایت می‌کنیم اما برخی از این موارد بر خلاف تصور ما نمی‌تواند از نفوذ و هک جلوگیری کند.

در ادامه با رایانه باشید تا از این موارد آگاهی یابید.

در این بخش نفوذ به مودم ADSL  و اینترنت را بررسی می‌کنیم:

  1. پسورد وایرلس به تنهایی نمی‌تواند جلو نفوذ را بگیرد:

اکثر ما روی وایرلس مودم خود پسورد می‌گذاریم و باور داریم که دیگر از این طریق امکان دسترسی به مودم وجود ندارد. در صورتی که لایه اصلی دسترسی به مودم همان یوزر و پسورد لاگین به مودم است که شما هنگام کانفیگ کردن وارد می‌کنید. این یوز و پسورد در حالت پیش فرض یکی از این موارد است:

user admin admin Admin User
Admin smcadmin password admin pas

 

و مواردی شبیه این که به راحتی با یک جستجوی ساده می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. باید در اولین گام در هنگام کانفیگ مودم این یوزر و پسورد را عوض کنید این کار تا حد زیادی از نفوذ جلوگیری می‌کند.

  1. قابلیت کنترل روتر ( مودم ADSL ) از راه دور را غیر فعال کنید.

در مرحله قبل گفتیم که یوز پسورد را باید تغییر داد حال می‌پرسید چرا؟!

زمانی که یک هکر به مودم شما اتصال پیدا می‌کند با داشتن آن می‌تواند وارد روتر مودم شما شده و به راحتی تنظیمات لازم را برای خود ایجاد کند. اتصال به مودم از 3 طریق امکان پذیر است:

اول با کابل و اتصال مستقیم به مودم که این کار بعید به نظر می‌رسد.

دوم از طریق گذشتن از پسورد وایرلس که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سوم از طریق کنترل روتر از راه دور که مهم‌ترین مورد همین  گزینه است. در مودم‌های ADSL  گزینه‌ای برای کنترل و دسترسی به روتر مودم از راه دور وجود دارد که این گزینه به طور پیش فرض فعال است و به راحتی و فقط با یک دستور ساده Telnet  می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

پسورد وایرلس اگر در حالت WEP باشد ظرف چند دقیقه هک می‌شود.

سیستم رمز گذاری WEP قدیمی و به راحتی قابل شکسته شدن هست بهتر است که از دیگر سیستم‌ها مانند WPA2 استفاده کنید.

  1. فیلتر مک آدرس خوب است اما تضمینی برای جلوگیری از نفوذ نیست:

اکثر مودم‌ها قابلیتی برای فیلتر کردن مک آدرس را دارند که استفاده از این قابلیت باعث می‌شود تنها یک سری سیستم‌های خاص امکان اتصال به روتر مودم را داشته باشند. به این ترتیب که روتر اول مک آدرس را چک می‌کند سپس در صورت هماهنگ بودن با تنظیمی که شما کرده اید اجازه ورود یا عدم ورود را می‌دهد. مک آدرس یک عدد است که هر کارت شبکه به صورت اختصاصی دارد. فعال کردن این سیستم تا حد زیادی خوب است و اگر شخصی عادی، پسورد شما را داشته باشد نمی‌تواند به مودم شما متصل شود اما یک هکر به راحتی می‌تواند توسط نرم افزارهای خاص شبکه شما را آنالیز کند و سپس مک آدرس یکی از سیستم‌هایی که مجوز دارند را بیابد و این مک آدرس را شبیه سازی کند و به مودم متصل شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها