دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ گرایلی

تغییر فرکانس وایرلس، جهت رهایی از تداخل

تغییر فرکانس وایرلس، جهت رهایی از تداخل

شاید 5 سال پیش اگر وایرلس‌های اطراف را جستجو می‌کردید در بیشترین حالت 2 یا 3 شبکه در اطراف خود پیدا می‌کردید، اما اگر امروز  این کار را انجام دهید با تعداد زیادی شبکه وایرلس مواجه خواهید شد. این حجم زیاد شبکه بی‌سیم در اطراف شما سبب می‌شود در برخی موارد پدیده تداخل امواج بین مودم‌های مختلف به وجود آید، خصوصا درصورتی که مودم‌های اطراف با برند و مدل مودم شما یکی باشد.

wireless networks

 

راه حل رهایی از این مشکل چیست؟

مودم‌های بی‌سیم معمولا از 13 کانال برای شبکه وایرلس خود استفاده می‌کنند و بهترین کانال بین این کانال‌ها که به آنها کانال‌های تمیز گفته می‌شود، کانال 1.6و 11 است. به جز مودم‌های وایرلس دستگاه‌های دیگر مانند تلفن‌های بی‌سیم یا موس و کیبردهای وایرلس و … روی امواج 2.4 گیگا هرتزی کار می‌کنند و معمولا فرکانس آن ها روی کانال‌های 1.6و 11 نیست، به همین علت این کانال‌ها به کانال Clean معروفند.

حال چگونه کانال وایرلس خود را تغییر دهیم و از کجا متوجه شویم ترافیک کدام کانال در اطراف ما کمتر است؟

برای تغییر کانال وایرلس باید به بخش تنظیمات مودم بروید در آنجا وارد قسمت وایرلس شوید. در اکثر مودم‌ها تنظیم کانال در همان تب اصلی وایرلس و در قسمت اکتیو و غیر اکتیو کردن وایرلس است. اگر تنظیم کانال در این تب نباشد باید به دنبال Channel Selection در مودم خود بگردید.
خوب شما به قسمت تغییر وایرلس خود دسترسی پیدا کرده اید قدم بعدی این است که ببینید اطراف شما چه شبکه هایی و روی چه کانالهایی قرار دارد. برای این کار نرم افزارهای متعدی برای کامپیوتر و موبایل وجود دارد، نرم افزارهایی چون InSSIDer یا Wi-Fi Analyzer.
پس از نصب و اجرای برنامه خواهید دید که اطلاعات جالبی از شبکه های وایرلس اطراف شما دیده می‌شود. حالا در قسمت Chanel می‌توانید ببینید که هر وایرلس روی کدام کانال قرار دارد.

 

InSSIDer

InSSIDer

Wifi-Analyzer-rayaneh

Wifi Analyzer

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها