یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ گرایلی

نکاتی برای افزایش امنیت شبکه بی‌سیم

نکاتی برای افزایش امنیت شبکه بی‌سیم

یکی از نیازهای اساسی این روزهای هر کسی اینترنت است. به گونه‌ای که اگر یک ساعت اینترنت قطع شود فورا با شرکت پشتیبان تماس می‌گیرید، در صورتی که اگر این مشکل برای آب یا برق یا گاز پیش آید ممکن است صبرتان در آن مورد بیشتر باشد. روشهای زیادی برای اتصال به اینترنت وجود دارد که پرکاربرد ترین آن ADSL است.

مودم‌های ADSL دردسر های خاص خود را دارند. همانطور که خود شما راحت به این مودم‌هامتصل می‌شوید، هر شخص دیگری که کلمه عبور را داشته باشد می‌تواند به مودم شما متصل شود. این موضوع در ابتدایی ترین حالت به شخص مهاجم امکان استفاده از اینترنتی که شما هزینه آن را می‌پردازید را می‌دهد و در مرحله بعدی در صورتی که شخص مهاجم کمی حرفه ای باشد،امکان دسترسی مخفی و سرقت اطلاعاتی که در شبکه به اشتراک گذاشته اید را دارد.

برای افزایش امنیت مودم بی‌سیم به نکات زیر دقت کنید: 

پسورد مناسبی انتخاب کنید که قابل هک نباشد: انتخاب یک پسورد مناسب برای یک مودم ADSL کار سختی نیست اما برای انتخاب یک پسورد خوب، بهتر است که از نرم‌افزارهای تولید و نگهداری کلمه عبور استفاده کنید(مانند Keepass).

به دلیل اینکه در حالت پیش فرض مودم‌ باید کلمه عبور حداقل ده رقمی انتخاب کنیم، برخی افراد شماره تلفن همراه خود (یا با صفر یا با حذف آن) یا تاریخ تولد، اسم شخصی و…  را به عنوان کلمه عبور انتخاب می‌کنند. این‌گونه انتخاب باعث ایجاد کلمه عبور بسیار ضعیف می‌گردد. بهتر است که کلمه عبور ترکیبی از اعداد و حروف باشد و حالت نیز Security Mode وایرلس روی WPA2-PSK ( انتخاب این گزینه جهت رمز نگاری است) باشد.

به محض اینکه احساس کردید شخصی در حال استفاده از وایرلس شماست، سریعا کلمه عبور خود را عوض کنید. در برخی از مودمها در قسمت تنظیمات وایرلس و یا Status میتوان کلاینتهایی که توسط وایرلس به مودم متصل شده اند را دید.
از مودمهایی استفاده کنید که مجهز به فایروال هستند.

یکی از بهترین روش‌های افزایش امنیت وایرلس، استفاده از مک آدرس برای دسترسی یک سری دستگاه‌های خاص به مودم است که نحوه کار آن را می‌توانید در مقالات آینده بلاگ رایانه بخوانید.

وایرلس خود را مخفی کنید. برای این کار به تنظیمات مودم رفته و در قسمت وایرلس گزینه Hide SSID را فعال کنید.

یوزر و پسورد ادمین ( صفحه لاگین تنظیمات مودم ) را عوض کنید. برخی مواقع هکرها از طریق اینترنت IP شما را شناسایی و سپس اقدام به لاگین به مودم شما می‌کنند که اگر پسورد پیشفرض مودم را استفاده کنید به راحتی می‌توانند وارد مودم شما شوند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها