شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ رایانه دات کام

چگونگی به رسمیت شناخته شدن بهترین‌ها در سراسر جهان

چگونگی به رسمیت شناخته شدن بهترین‌ها در سراسر جهان

تقریبا هر شخصی در دنیا که یک لپ‌تاپ یا گوشی با تصویری از یک سیب کوچک در پشت آن را ببیند، سریع برند آن را تشخیص خواهد. یا اگر یک کفش را با نماد Swoosh (نام لوگوی نایک) ببینند متوجه می‌شوند که تولید برند نایک است. این برندها نه تنها در سراسر جهان شناخته شده هستند، بلکه وضعیتشان مانند لوگوی آنها به صورت نمادین در آمده است و برای چند دهه‌ی متوالی نیز در وضعیت بسیار خوب خود باقی مانده‌اند. اما راز دستیابی آنها به چنین وضعیتی در چیست؟

 

nike

 

سوون یو (Soon Yu) که مشاور طراحی و نوآوری برای شرکت‌هایی مانند The North Face, Vans, Timberland و Wrangler است و در سال 1993 از دانشکده بازرگانی استنفورد فارغ‌التحصیل شده، بیش از پنجاه شرکت موفق در این خصوص را مورد مطالعه قرار داده و برای این موضوع مسائل زیر را پیشنهاد می‌کند.

 

منحصر به فرد باشید : 

به عنوان اولین و مهم‌ترین موضوع، هر برند نیاز به چیزی دارد که یو آن را «قدرت دیده شدن و توجه جلب کردن» می‌نامد. وی معتقد است یک محصول باید دارای یک عنصر (ویژگی منحصر به فرد) باشد تا علاوه بر متمایز کردن آن ار رقبا، توجه مردم را نیز به خود جلب کند.

جذب ذهنی و احساسی : 

علاوه بر داشتن یک عنصر متمایز، دومین قدم برای رسیدن به این مهم چیزی است که یو آن را «در قدرت ماندن» نامیده است. یو می‌گوید به جای تعقیب و گریز با رقبا با محصولات دیگر، محصولات مفید و معنی‌دار برای مشتریان فراهم کنید. به عنوان مثال زمانی که گوگل اولین موتور جستجوی خود را معرفی کرد، نه تنها نتایج بهتری را در جستجو فراهم کرد و یک نیاز بزرگ مشتریان را رفع کرد؛ بلکه طراحی صفحه آن بسیار ساده بود و اعلام کرد که این طراحی ساده برای استفاده بهتر و راحت‌تر توسط مشتریان است. یو می‌گوید شما نیاز دارید در قلب و ذهن مشتری به طور عاطفی و منطقی جای گیرید.

 

branding-logos

 

نوآوری بیشتر : 

همیشه محو شدن ارتباط مشتریان یکی از نگرانی‌های برندهای بزرگ بوده است. یو پیشنهاد می‌کند عناصری که در وهله‌ی اول باعث محبوبیت آنها شده را همیشه در نظر داشته و از آنها استفاده کنند. اشتباه رایج شرکت‌های قدیمی این است که فکر می‌کنند باید روی محصولات شناخته شده خود بمانند، که معمولا بیشترین درآمد را برای آنها به دست آورده است. وی می‌گوید اگر عاشق یک عنصر نمادین در محصولات خود هستید، مردم آن را تشخیص می‌دهند و همیشه باعث ایجاد اعتماد آنها خواهد شد.

 

مشتریان وفادار را به سخن گفتن متمایل کنید : 

بسیاری از شرکت‌ها دچار این اشتباه می‌شوند که تمرکز خود را بر تصورات و تاثیرات تبلیغاتی و برنامه‌های تبلیغاتی گران قیمت می‌گذارند. یو می‌گوید آنها باید روی یک محصول تمرکز کنند که توسط گروهی از مردم مورد احترام قرار می‌گیرد. این مسئله خود برای شما بهترین و بزرگترین تبلیغات به شمار می‌رود.

 

لوگوی زیبا و جذاب همه چیز نیست : 

لوگو و نمادها بسیار مهم هستند، زیرا مغز انسان آنها را به راحتی تشخیص می‌دهد. در یکی از مطالعات روی مغز انسان این نتیجه حاصل شده که مغز می‌تواند مفاهیم تصویری را در ۱۳ میلی ثانیه تشخیص دهد. اما اگر در لوگوی شما داستانی نهفته نباشد و پشت آن معنایی وجود نداشته باشد، از قدرت کمی برخوردار خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها