دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ رایانه دات کام

پردازنده‌های AMD بروزرسانی‌های اختیاری را از طریق سیستم عامل جهت جلوگیری از آسیب‌های Spectre دریافت خواهند کرد

پردازنده‌های AMD بروزرسانی‌های اختیاری را از طریق سیستم عامل جهت جلوگیری از آسیب‌های Spectre دریافت خواهند کرد

کمپانی AMD بروزرسانی‌هایی را برای پردازنده‌های خود جهت محافظت در برابر حفره‌های امنیتی بوجود آمده در مدت اخیر ارائه خواهد کرد تا کاربرانی که از چیپ‌های این شرکت بر روی کامپیوترهای شخصی، موبایل و تبلت استفاده می‌کنند، در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از این حفره‌های امنیتی ایمن بوده و خطری آنها را تهدید نکند.

زمانی که حفره‌های امنیتی Meltdown و Spectre کشف شد، کمپانی AMD اعلام کرد پردازنده‌های آن در برابر آسیب‌های Meltdown آسیب پذیر نیستند و اولین مشکلات بوجود آمده Spectre از طریق بروزرسانی سیستم عامل برطرف خواهد شد و تفاوت در معماری پردازنده‌های AMD به این معناست که خطرات احتمالی در برابر Spectre صفر خواهد بود. با این اوصاف زمانی که AMD اعلام کرد: «ما بر این باوریم که معماری پردازنده‌های AMD باعث می‌شوند تا خیلی دشوارتر در معرض این آسیب‌ها قرار بگیرند»، هم اکنون این شرکت نیز در حال برنامه ریزی برای ارائه بروزرسانی‌هایی در برابر این حفره های امنیتی است.

AMD شروع انتشار بروزرسانی‌های اختیاری خود را برای سری پردازنده‌های Ryzen، Threadripper و Epyc  را به شرکای تجاری خود در این هفته آغاز کرده و انتشار بروزرسانی‌های مخصوص پردازنده‌های قدیمی‌تر نیز مدتی بعد صورت خواهد گرفت و همانند ارائه بروزرسانی‌های ارائه شده توسط اینتل، شما بروزرسانی‌های شرکت AMD را نیز بصورت مستقیم از خودش دریافت نخواهید کرد. بلکه این بروزرسانی ها از قسمت پشتیبانی سایت سازنده کامپیوتر، لپ‌تاپ یا مادربرد خود در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

اما ممکن است شما بخواهید این کار را سریع تر انجام دهید. زمانی که مایکروسافت اعلام کرد اقدامات انجام شده برای مقابله با Meltdown و Spectre  می‌تواند سرعت سیستم شما را آهسته کند، بطور خاص به این نکته اشاره کرده که دومین نوع Spectre تنها نیاز به یک بروزرسانی برای پردازنده دارد و اصلاحات مربوط بهSpectre  دوم هستند که می‌توانند عملکرد و سرعت سیستم شما را تحت تاثیر خود قرار دهند. به عنوان مثال بروزرسانی‌های شرکت اینتل باعث می‌شوند تا برخی از سیستم های دارای پردازنده های سری Haswell و broadwell چندین بار ری‌استارت شوند.

با توجه به اینکه AMD اعلام می‌کند که پردازنده‌های این شرکت متوجه هیچ خطری در برابر Spectre نوع دوم نیستند و این بروزرسانی‌ها اختیاری می‌باشد، شاید شما تصمیم بگیرید که این بروز رسانی ها را نصب نکنید تا ابتدا تمامی مسائل مربوط به آنها بررسی و تست شوند. به ویژه اگر از رایانه های قدیمی‌تر و دارای ویندوز نسخه 7 یا 8 استفاده می‌کنید. زیرا به گفته مایکروسافت این سیستم‌ها پس از نصب این بروزرسانی‌ها به میزان بیشتری دچار افت سرعت می‌شوند.

کارت گرافیک‌های Radeon در برابر آسیب‌های Meltdown و Spectre آسیب پذیر نیستند و AMD در پاسخ به سوالات در این خصوص توضیح می‌دهد که، شما خود می‌دانید که اینها CPU به شمار نمی‌روند و در برابر این نقص ها هیچ آسیبی نمی‌بینند. اما نکته اینجاست که حملات Spectre می‌تواند از نرم افزارهای خود سیستم جهت بهره‌وری از معایب پردازنده استفاده کند. با در نظر گرفتن این مورد که درایورهای کارت گرافیک, GPU را به هسته‌های سیستم عامل متصل می‌کنند، همانطور که راه کارهایی برای مقابله با مشکل از طرف شرکت انویدیا NVIDIA برای کارت گرافیک‌های سری  GeForceدر نظر گرفته شده است، ما انتظار داریم شاهد ارائه‌ی درایورهای پیچیده‌تر و محافظت شده‌تری در برابر Spectre از سوی کمپانی AMD باشیم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها