سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ رایانه دات کام

فیلتر شدن تلگرام، اینستاگرام و واتس‌آپ

فیلتر شدن تلگرام، اینستاگرام و واتس‌آپ

طبق گفته‌ی یکی از اعضای هیئت رئیسه فراکسیون ولایی پیام‌رسان تلگرام از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری فیلتر خواهد شد. در صورت عدم پذیرش قوانین کشورمان توسط پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام و واتس‌آپ، آنها نیز به مرور زمان فیلتر خواهند شد. در حال حاضر چهار پیام‌رسان خارجی شرایط و قوانین ایران را پذیرفته‌اند و اعلام آمادگی کرده‌اند.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌و‌گو با یکی از خبرگزاری‌ها در خصوص جلسه‌ی روز گذشته که با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی، آقای فیروزآبادی برگزار شد گفت: در اکثر کشورهای دنیا، فضای مجازی بر اساس قوانین کشورها اداره می‌شوند و پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت خود باید مجوزهای لازم را اخذ کنند. کشورهای زیادی مانند انگلیس، فرانسه، روسیه، کره‌جنوبی و مالزی با فضای مجازی مخرب برخورد کرده‌اند.

ابوترابی با اشاره به احضار مدیر فیس‌بوک به کنگره آمریکا اعلام کرد: دنیا هم اجازه نمی‌دهد فضای مجازی به حال خود رها باشد. ما طبق تجربیات دیگر کشورها در برابر فضای مجازی، بر این موضوع تاکید داریم که فعالیت فضای مجازی در کشور باید حساب شده، با مجوز و طبق چهارچوب‌های و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد. بنابراین اگر شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی قوانین ایران را رعایت کنند، می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند و تابحال نیز چهار پیام‌رسان خارجی با توجه به قوانین اعلام شده توسط ایران، آمادگی خود برای فعالیت را اعلام کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: ما بارها پیشنهاد فعالیت منطبق با قوانین کشور ایران را به تلگرام اعلام کرده‌ایم، اما این پام‌رسان آنها را نپذیرفته است. بر این اساس اگر این پیام‌رسان قوانین کشورمان را نپذیرد، در آینده نزدیک و احتمالا اوایل اردیبهشت ماه فیلتر خواهد این موضوع در خصوص پیام‌رسان‌های خارجی دیگر نیز صدق می‌کند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرده که قصد ما فیلتر کردن هیچ پیام‌رسانی نیست، بلکه پذیرش شرایط و قوانین ما توسط پیام‌رسان‌ها است. وی به این موضوع نیز اشاره داشت که ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی از دی ماه سال گذشته تا به امروز، ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها