سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ رایانه دات کام

ساخت کامپیوتر به انداره دانه برنج توسط دانشگاه میشیگان

ساخت کامپیوتر به انداره دانه برنج توسط دانشگاه میشیگان

دانشگاه میشیگان آمریکا موفق به ساخت کامپیوتری با ابعاد بسیار کوچکی شده که ابعاد آن یک دهم نسخه‌ی مشابه آن است که توسط IBM ساخته شده که می‌تواند روی نوک یک دانه برنج قرار گیرد. این مساله در دنیای دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرده است.

این دانشگاه چند روز پیش اعلام کرد که مهندسین آن موفق به تولید کامپیوتری با ابعاد ۰.۳ × ۰.۳ میلی‌متر شده است که اندازه‌ی نوک یک برنج است. این کامپیوتر کوچک برای این دانشگاه یک موفقیت بزرگ به شمار می‌رود. زیرا دارای ابعادی بسیار کوچکتر از نمونه‌ی مشابه خود است که توسط IBM با سایز ۱×۱ میلی‌متر تولید شده است.

دیوید بلاوو (David Blaauw) که یکی از پروفسورهای پیشرو و مطرح در این پروژه است گفته: «کامپیوتر تولید شده توسط ما ۱۰ برابر کوچکتر از نمونه هایی است که ما تا به حال مشاهده کرده‌ایم. همچنین کامپیوتر IBM قادر به درک محیط اطراف خود نیست و فقط می‌تواند یک کد را شناسایی کند.»

شرکت آی بی ام هنوز در این خصوص اعلام نظر نکرده است. مهندسان U-M در سال ۲۰۱۵ اعلام کردند که موفق به ساخت یک Micro Mote شده‌اند و کمی بعد IBM اعلام کرد که کوچکترین کامپیوتر جهان را که دارای اندازه‌ای برابر یک دانه‌ی نمک است را ساخته است.

دیوید بلاوو در ادامه افزوده است: «ما اساسا مجبور بودیم راه‌های جدیدی برای نزدیک شدن به طراحی مدارها در این ابعاد را بررسی و آزمایش کنیم که به همان اندازه کم قدرت باشد، اما توانایی تحمل نور را داشته باشد.»

کسب این موفقیت در قابلیت انجام محاسبات در این ابعاد کوچک، زمینه‌ی تحقیقات گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند. این دستگاه‌های فوق کوچک می‌تواند جهت سنجش فشار داخل چشم انسان استفاده شود. از دیگر کاربردهای آن نیز می‌توان به کاربرد در مطالعات سرطان، نظارت بر منابع و مخازن نفتی، نظارت بر فرآیندهای بیو شیمیایی و موارد بسیاری دیگری اشاره کرد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها