دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ رایانه دات کام

۹ کاری که دستیار صوتی الکسا هنوز قادر به انجام آنها نیست

۹ کاری که دستیار صوتی الکسا هنوز قادر به انجام آنها نیست

دستگاه‌های Amazon Alexa با مشخصات و امکانات بسیار خوبی ارائه شدند. اما موارد بسیاری نیز وجود دارد که آنها قادر به انجام آنها نیستند که برخی از این ویژگی‌ها و امکانات، ممکن است شما را متعجب کنند.

زمانی که این دستگاه به اسپیکر متصل است و حالت always-listening آن فعال است، دستیار صوتی الکسا آمازون می‌تواند بسیاری از کارهای شما را به راحتی انجام دهد.

به عنوان مثال می‌توانید به کمک آن کارهای خود را مرتب و برنامه‌ریزی کنید، پیتزا سفارش دهید، خرید کنید، تاکسی بگیرید و بسیاری کارهای دیگر که به وسیله‌ی آن قابل انجام است. حتی با سری Echo این دستگاه‌ها شما می‌توانید تجهیزات هوشمند خانه را کنترل کنید.

با این وجود هنوز کارهایی وجود دارد که این دستیار صوتی نمی‌تواند انجام دهد که در مقابل ویژگی‌هایی که ذکر کردیم، کارهایی کاملا پیش پا افتاده هستند که در ادامه آنها را ذکر خواهیم کرد.

 

 

 

Amazon Alexa-1

 

 

 

اقدامات IFTTT

به لطف یکپارچگی‌هایی که به وسیله‌ی IFTTT به وجود آمده، الکسا در حال حاضر با ده ها دستگاه هوشمند خانگی کار می‌کند و قادر است تمامی امور را در یک لیست قرار داده و به ترتیب آنها را انجام دهد. یا شما تنها با یک فرمان صوتی آن امور را در لیست انجام قرار داده یا حذف کنید. اما باز هم کارهایی مانند قرار دادن پخش موسیقی، پخش صداهای مورد نظر در شب هنگام باز شدن درب منزل یا شناسایی حرکت در این مواقع، قابلیت قرارگیری در این لیست را ندارند.

 

دستورات متوالی

ممکن است شما بخواهید الکسا چند کار مختلف را انجام دهد. اما باید بدانید که نمی‌توانید تمام کارهای مورد نظر را یک بار و در یک زمان به آن اعلام کنید.

به عنوان مثال اگر فرمان شما به این صورت باشد الکسا توانایی انجام آنها را نخواهد داشت: «الکسا، چراغ‌ها را روشن کن، پلی لیست مخصوص شب را از Spotify اجرا کن، دما را افزایش بده».  بلکه باید هر کار را به طور جداگانه اعلام کرده تا Alexa آنها را انجام دهد.

هرچند که کنترل چند دستگاه هوشمند خانگی با یک فرمان قابل انجام است، اما انجام چند کار متفاوت با یک فرمان به صورت کارهای متوالی قابل انجام نیست.

 

 

تعیین صدا، نام یا برخی فرمان‌های شخصی

دستگاه‌های الکسا تنها با چهار کلمه فعال می‌شوند که شامل: الکسا (Alexa)، آمازون (Amazon)، اکو (Echo) یا کامپیوتر (Computer) می‌باشند.

قابلیت اختصاص یک کلمه‌ی دیگر برای فعال کردن این دستیار صوتی وجود ندارد. حال ممکن است زبان انگلیسی زبان بومی بسیاری از افراد نباشد و حتی برای برخی مشکل باشد، یا حتی شاید شما صدای یک خانم را برای این دستیار صوتی ترجیج ندهید.

اما متاسفانه در حال حاضر امکاناتی برای شخصی‌سازی هر یک از این تنظیمات وجود ندارد.

 

حالت سوگند (Swear)

اگر شما فرمان Simon says را به الکسا اعلام کنید، پس از آن این دستیار صوتی حرف‌های شما را تکرار خواهد کرد که مشابه سوگند یاد کردن می‌باشد.

حتی اگر حرف‌های شما فرمان‌ها یا موارد دیگری باشد، الکسا فقط آنها را تکرار خواهد کرد. ممکن است عده‌ای بخواهند که امکانات دیگری در این خصوص برای آنها وجود داشته باشد.

 

 

 

Amazon Alexa

 

 

تنظیم میانبر برای فرمان‌های صوتی

منظور از میانبرها در این خصوص متن‌های کوتاه‌تر و ساده‌تری هستند که شما با زمان و پیچیدگی کمتر، و راحتی بیشتری بتوانید فرمان‌های خود را اعلام کنید. جالب است که گوگل این ویژگی را برای دستیار صوتی Google Home فراهم کرده است.

به عنوان مثال شما با این ویژگی می‌توانید فرمان «گوگل، عکس‌های خانوادگی من را از سال گذشته در تلویزیون نمایش بده» را، به فرمان «گوگل، من را تشویق کن» یا هر چیز دیگری تغییر دهید.

 

تغییر صداها

گوگل به تازگی قابلیت تنظیم صدای زن یا مرد را برای دستیار صوتی خود فراهم ساخته است. اپل نیز از سال ۲۰۱۴ برای دستیار صوتی Siri، تنظیماتی برای تعیین صداهای مرد یا زن در چندین زبان و لهجه‌های مختلف قرار داده است.

اما این امکانات هنور هم در الکسای آمازون وجود ندارد. در حال حاضر شما فقط امکان صحبت با لهجه‌ی انگلیسی یا همان بریتیش، یا صحبت به زبان آلمانی را با Alexa دارید.

 

ضبط یادداشت صوتی

در حال حاضر الکسا فقط قابلیت ذخیره‌ی یادداشت‌های کوتاه را دارد و امکان ضبط یادداشت‌های صوتی در آن وجود ندارد که این مسئله بسیار عجیب است. زیرا الکسا تمام سوابق را ذخیره می‌کند و حتی شما می‌توانید بعدا آنها را از طریق اپلیکیشن اختصاصی الکسا، مرور کنید. اپلیکیشن اختصاصی Alexa از سیستم عامل اندروید و iOs پشتیبانی می کند.

 

 

برقراری تماس‌های اضطراری

ممکن است شما هم گزارش‌هایی در این خصوص شنیده باشید که الکسا زندگی یک زن و کودک را از یک گروگان گیری نجات داده است. گفته شده که الکسا در پی شنیدن واژه‌ی Call 911 با مقامات و ارگان‌های محلی تماس برقرار کرده که آنها موفق به پیشگیری از بروز هر گونه سانحه‌ای در این خصوص شده‌اند. بیشتر قسمت‌های این داستان درست است، به جز این مورد که الکسا نمی‌تواند تماس اضطراری برقرار کند. بلکه فقط قادر است با برخی مکان‌های ثابت یا شماره تلفن‌های همراه تماس برقرار کند.

 

 

 

amazon-alexa-logo

 

 

 

حالت شب (Night mode)

گوگل به تازگی یک ویژگی با نام Night Mode را برای اسپیکر Google Home ارائه داده است که باعث می‌شود با فرا رسیدن شب، حجم صدای اسپیکر محدودتر شود.

الکسا دارای حالتی به نام Do Not Disturb است که تمامی اعلانات و هشدارها را خاموش می‌کند. اما حالت شب تعبیه شده در گوگل هوم به طور خودکار پخش موسیقی و دیگر صداها را طبق یک برنامه‌ی زمانی کاهش می‌دهد.

این ویژگی همچنین باعث کمتر شدن میزان روشنایی نشانگر در بالای اسپیکر گوگل هوم می‌شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها