یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ رایانه دات کام

افزایش ۶.۲ درصدی هزینه‌های IT در سال ۲۰۱۸

افزایش ۶.۲ درصدی هزینه‌های IT در سال ۲۰۱۸

طبق اعلام گارتنر، هزینه‌های فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۸ به میزان ۶.۲ درصد افزایش خواهد یافت و به سقف ۳.۷ تریلیون دلار خواهد رسید. طبق آخرین پیش‌بینی‌ها هزینه‌های بخش دستگلاه‌ها شامل گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوترهای شخصی طی سال جاری ۶.۶ درصد افزایش یافته و به مبلغ ۷۱۵ میلیارد دلار رسیده است.

جان دیوید لاولاک، معاون پژوهشی Gartner اعلام کرده بازار دستگاه‌های سخت‌افزاری در این حوزه یک حالت دوگانه را دارد. برخی از کاربران از خرید تجهیزات مورد نظر خود عقب‌تر هستند و عده‌ای نیز در حال خرید هستند که به طور متوسط با قیمت‌های بالاتری خریدهای خود را انجام می‌دهند. در نتیجه هزینه‌ها برای کاربران و مصرف‌کنندگان نهایی از سال ۲۰۲۲ با افزایش بیشتری مواجه خواهد شد.

با این حال پیش‌بینی می‌شود میزان خرید و هزینه‌های مصرف‌کنندگان در مقایسه با پیش‌بینی‌های سابق کم تر باشد. زیرا تقاضا برای دستگاه‌های ذکر شده نیز با رشد آهسته‌تری پیش می‌رود و با کاهش مواجه شده است.

بالاترین نرخ رشد هزینه‌ها در این حوزه مربوط به نرم‌افزارهای سازمانی با ۱۱.۱ درصد افزایش بوده است که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۹ نیز با افزایش مواجه شود.

خدمات فناوری اطلاعات ۷.۴ درصد افزایش خواهد یافت که ۴.۳ درصد از آن مربوط به خدمات ارتباطی و ۳.۷ درصد نیز مربوط به هزینه‌های مراکز داده (Data Center) خواهد بود.

تحلیلگران این حوزه معتقدند یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت در این بخش مربوط به نوسانات ارز است.

دیوید لاولاک در ادامه افزوده است که با وجود پیش‌بینی افزایش ۶.۲ درصدی هزینه‌های فناوری اطلاعات در سال جاری، با توجه به کاهش قیمت دلار آمریکا ممکن است شاهد درصد پایین‌تری در این خصوص باشیم.

تابحال این بالاترین نرخ افزایش پیش‌بینی شده توسط گارتنر از سال ۲۰۰۷ بوده که نشانه‌‌ای از چرخه رشد فناوری اطلاعات در دنیا می‌باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

جدیدترین مطالب

پیوندها

پربازدیدترین ها

دسته بندی ها